app judi online yang boleh dipercayai malaysia Podávání Vína, Víno a jídlo, Doporučení vína k jídlu - Eshop - obchod s víny a destiláty - JoVino.cz, kupte si u nás dobré víno!

O víně

Možná Vás bude zajímat, podle jakých kritérií se dají rozlišovat vína.

Podle oblasti

Kvalita a chuť vína záleží na oblasti, kde byly hrozny vypěstovány. Odborníci a znalci mohou víno rozlišovat nejen podle oblastí, ale i podle vinařské obce. Mezi vinaři existují „známé firmy“. Proto se někdy víno rozlišuje i podle konkrétního vinaře.

Podle stáří

Víno je přírodní produkt, jehož kvalita a cena s věkem stoupá.

Podle barvy

Podle barvy se vína rozlišují na bílá, růžová (rychle lisované modré víno nebo míchané – kupážované víno) a červená vína.

Odrůdová a známková

Vína se dále rozlišují podle odrůdy, ze které byla vypěstována a na známková vína

Podle zbytkového cukru - přívlastku

Podle zbytkového cukru rozlišujeme vína suchá, polosuchá a sladká. Čím později je víno sbíráno, tím více zbytkového cukru obsahuje.

Cukernatost ve stupních Přívlastek vína
od 15 běžné suché odrůdové víno (bez přívlastku)
od 19
kabinet
od 21 pozdní sběr
od 24 výběr z hroznů
některé hrozny jsou zralejší, některé méně. Víno s přívlastkem „výběr z hroznů“ se lisuje ze zralejších hroznů
od 27 výběr z bobulí
nejen že jsou zralejší některé hrozny vína, ale i některé bobule jsou na jednom hroznu zralejší než jiné bobule. Víno s přívlastkem „výběr z bobulí“ se vyrábí z nejzralejších bobulí
  slámové víno – jedná se o velmi sladké víno, které se před lisováním rozprostře na slámu a nechá vyschnout. Z vyschlých bobulí se poté vylisuje méně vína, ale s mnohem větší cukernatostí
  ledové víno – hrozny se nechají viset na vinici až do zimy. Sklízejí se při teplotě nižší než -6 °C a hned na vinici se víno lisuje. Při lisování se do vína nedostanou zmrzlé krystalky ledu a víno má proto vyšší cukernatost

Podávání Vína

Víno je královský nápoj a zaslouží si, abychom se k němu chovali s úctou a určitou obřadností. Jsme-li v restauraci, správné podávání vína má na starosti číšník nebo sommelier. Podle vžitých západních společenských pravidel je třeba především dbát na to, aby víno mělo správnou teplotu:

Mladé bílé víno 9 – 10 °C
Starší bílé víno 10 – 12 °C
Červená vína 11 – 13 °C
Těžší červená vína 14 – 16 °C
Šumivá vína 6 – 8 °C
Dezertní vína 10 – 12 °C
Kořeněná vína 9 – 10 °C

Víno a jídlo

Chuť vína vynikne, je-li dobře sladěna s chutí podávaného jídla. Aby vznikla harmonie jídla a vína, je zapotřebí dodržovat následující zásady:

Harmonie barev

Světlá jídla (rybí, drůbeží a telecí maso, světlé omáčky a čerstvé světlé sýry) se doprovázejí bílými víny v individuálním výběru podle úpravy jídla. Tmavá masa a tmavé omáčky se doprovázejí víny červenými.

Harmonie aroma

K intenzivně aromatickému jídlu nemůžeme podávat zcela neutrální víno. To by se vedle aromatického jídla „ztratilo“. Aroma jídla a vína se však nesmí ani vzájemně tříštit. Aroma obojího má splynout v souznění. Harmonie se má v chuti dosáhnout tak, aby se jídlo a víno vzájemně doplňovaly.

Stupňovaný požitek

Pokrmy ani vína by po sobě neměly následovat, jak nás napadne. Volbou vhodného pořadí dosáhneme stupňovaného požitku z jídla a vína. Jídla se řadí od lehkých předkrmů přes polévky, lehká masa až k těžším úpravám jídel, sýrům a dezertům. Právě tak mají být seřazena i vína. Podle barev bychom měli nejprve podávat vína bílá, poté růžová a červená. Vína mají být podávána od nejmladších po nejstarší (mladá, nezralá, s lahvovou zralostí, archívní). Podle zbytkového cukru bychom měli řadit nejprve vína suchá a následně polosladká a sladká. Pro dosažení stupňovaného požitku bychom také měli podávat vína dle rostoucí jakosti. Na závěr tedy podáváme jídla význačné jakosti. A ještě jedna dobrá rada na závěr: Víno nikdy nepijeme na lačný žaludek.


Doporučení vína k jídlu

Zkuste s námi objevovat víno. Je-li podávané víno a jídlo v harmonii vůní, barev a chuti, vynikne jak chuť vína tak i podávaného pokrmu. Přejeme Vám dobrou chuť a příjemné chvíle.

Víno Typ pokrmu
Müller Thurgau Studené předkrmy s ovocem, saláty a zeleninová jídla, drůbež. Tvrdé sýry, ovčí sýry
Veltlínské zelené Světlé maso, ryby, drůbež, zeleninové pokrmy. Tvrdé sýry
Vlašský ryzlink Ryby, jemné paštiky, drůbež. Tavené sýry, tvrdé sýry
Sylvánské zelené Ryby, drůbež, tvrdé sýry, zeleninová jídla
Ryzlink rýnský Předkrmy, ryby, vepřové, telecí. Tavené sýry, polotvrdé a polotuhé sýry
Chardonnay Mořské ryby, korýši, měkkýši, drůbež, Měkké sýry s mytou kůrou
Sauvignon Uzené ryby, drůbež s ovocem. Sýry polotvrdé, polotuhé, kozí a ovčí
Moravský muškát Mírně sladké dezerty. Studené předkrmy – paštiky
Aurelius Dezerty, paštiky, zákusky, měkké sýry
Neuburské Lehké úpravy vepřového, k zeleninovým, krémovým polévkám. Polotvrdé a polotuhé sýry
Tramín K desertům a předkrmům ovocného typu
Svatovavřinecké Výraznější úpravy mas, uzené maso. Drůbež s tmavším masem – husa, kachna, krůta. Polotvrdé a polotuhé sýry
Frankovka Tmavé maso výraznější chuti. Kořeněné úpravy. K měkkým sýrům s mytou kůrou, tvrdým sýrům
Zweigeltrebe Studené předkrmy z hovězího masa, těstoviny. Tavené, polotvrdé, polotuhé a máslové sýry
Portugalské modré Tmavé maso. Bažant, koroptev, zajíc a další drobná zvěřina. Kozí a ovčí sýry
André Tmavé maso, uzené maso, uzeniny. Měkké sýry s bílou plísní, tavené sýry
Rulandské červené Zvěřina. Sýry měkké s ušlechtilou bílou plísní nebo s modrou plísní
Cabernet Sauvignon Tmavé maso, biftek, zvěřina. Kozí a ovčí sýry, měkké sýry s mytou kůrou a sýry s modrou a bílou plísní
katalog TopLinks.cz | optimalizace PageRank.cz